KURSSI

SketchUp -jatkokurssi, 2pv

SketchUp on helppokäyttöinen mallinnusohjelma, jolla voidaan tehdä 3D-mallinnusta. SketchUp sopii hyvin erilaisten tilojen luonnosteluun ja mallintamiseen esimerkiksi sisustussuunnittelijan apuvälineeksi. SketchUp -jatkokurssilla laajennat ja syvennät SketchUp osaamistasi. Kurssi on tarkoitettu SketchUpin perusteet jo osaaville, esimerkiksi AJK-Jatkokoulutuksen SketchUp -kurssin suorittaneille tai perustiedot ja -taidot muuten hankkineille.

Kurssilla perehdytään SketchUpin LayOut-työkaluun, jolla esim. pohjien piirtäminen eri paperikokoihin nimiöineen ja mittasuhteineen onnistuu näppärästi. SketchUp LayOut on oiva työkalu havainnollisten digitaalisten esitysten luontiin. Ideat heräävät eloon havainnekuvien, pohjapiirrosten ja detaljien avulla.

Otathan kurssille mukaan oman kannettavan tietokoneen. Huomioithan, että sinulla on tietokoneellesi järjestelmätason oikeudet, jotta ohjelman lataaminen onnistuu. Lisäksi MacBookin käyttäjillä tulee olla uusin käyttöjärjestelmäpäivitys asennettuna.

SketchUp -koulutuksen sisältö

  • Sketchup ohjelman ominaisuuksien laajentaminen lisäohjelmien avulla
  • Omien tekstuurien luominen ja muokkaaminen
  • Omien kalusteiden ja tuotteiden mallintaminen
  • Oman kaluste- ja materiaalikirjaston luominen
  • Fotorealistiset kuvat, 3D-mallin renderoiminen
  • Videotiedoston luominen 3D-mallinnuksesta
  • Layout -työkalu

AJANKOHTA
3.-4.4.2019, klo 9-16

Kurssille osallistuminen edellyttää SketchUp perusteiden hyvää hallintaa.

OPETTAJA
Tero Honkanen

PAIKKA
AJK-Jatkokoulutus Kuortaneenkatu 5 Helsinki

HINTA
375 € + alv 24 %
Kurssimaksu sisältää opetuksen, kurssilla jaettavat opintomateriaalit sekä aamu- ja iltapäiväkahvit.

LISÄTIETOJA ANTAA
Tero Honkanen
tero@neton.fi
044 021 2260

Iris Heikkonen
040 503 3284 etunimi.sukunimi[a]ajk-jatkokoulutus.

Täytä ilmoittautumislomake

Ilmoittaudun

Olen

Ilmoittautumis- ja peruutusehdot:

Ilmoittautuminen kurssille on sitova. Voit perua ilmoittautumisesi veloituksetta kaksi viikkoa (14vrk) ennen kurssin alkua. Tämän jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitamme 50% kurssimaksusta. Mikäli peruutusta ei tehdä ollenkaan, veloitetaan kurssimaksu kokonaisuudessaan.