OPETTAJA

Perinnemestari Hannu Rinne

Hannu opettaa sisustussuunnittelijan koulutuksessa perinnerakentamista sekä sisustuksen tyylihistoriaa.  Hannu on vanhoista rakennuksista lumoutunut taidehistorioitsija, toimittaja ja tietokirjailija. Hän julkaissut yhteensä seitsemän Perinnemestari-kirjaa ja hän kirjoittaa säännöllisesti perinnerakentamisesta alan lehteen. Hannu jakaa tietoa myös puhumalla ja opettamalla oppilaitoksissa ja erilaisissa tapahtumissa. Käytännön kokemusta hän kartoittaa konsultoimalla vanhojen rakennusten remontteja.

”Olen ollut mukana lukuisissa projekteissa ja erilaisissa työtehtävissä. Lopulta olen ymmärtänyt, että kaiken tekemiseni päämääränä on ollut kauneus. Olen ihastellut kauneutta muun muassa taideteoksissa, vaatteissa ja graafisessa suunnittelussa. Sen jälkeen, kun muutimme vanhaan taloon, on perinnerakentaminen ollut suurin intohimo. Toivon, että opetustyössä välittyy vanhan rakennusperinnön ja asuinmiljöön kokonaisvaltainen arvostaminen.”

www.perinnemestari.fi

YHTEYSTIEDOT

AJK-Jatkokoulutus
Kuortaneenkatu 5
00520 Helsinki

OTA YHTEYTTÄ