OPETTAJA

Piia Jalkanen

Piia opettaa AJK:ssa sisustussuunnittelijoille kiinto- ja irtokalusteita. Hän opiskelee Aalto Yliopistossa Taiteiden ja Suunnittelun korkeakoulussa maisterin opintoja sisustusarkkitehtuurissa ja muotoilussa. Aikaisemmin Piia on työskennellyt visualistina ja myymälämarkkinoinnin parissa. Sisustusarkkitehtuuriopintojen aikana hän on tehnyt näyttelyarkkitehtuuria, installaatioita, kalustemuotoilua ja muita luovia projekteja. 

”Kun suljen silmäni voin kulkea lapsuuden polkuja ja painaa pääni mummoni pehmeään syliin. Kuulla kuinka kesätuuli silittää viljapellon pintaa ja humisee mummolan koivuissa hiljaa. Tuon hauraan naisen perintö on minun suurin intohimoni ja luovuuteni lähde. Myös taide, arkkitehtuuri, musiikki, historia, ystävät ja perhe ovat suuria vaikuttajia ja inspiraation lähteitä.”

 

YHTEYSTIEDOT

AJK-Jatkokoulutus
Kuortaneenkatu 5
00520 Helsinki

OTA YHTEYTTÄ