OPETTAJA

Sisustussuunittelija, ammattistailaaja ja toimittaja
Riina Ahtola

Riina opettaa AJK:ssa mieliaihettaan asuntostailausta. Hänella on oma yritys, Lila Visio, jonka kautta hän tekee sisustusuunnittelua ja asuntojen myyntistailausta. Riina on myös sisustustoimittaja, ja hän tuottaa sisältöä useisiin asumisen ja sisutuksen julkaisuihin. Koulutukseltaan hän on näyttelyrakennusartesaani, visuaalinen markkinoija, keittiösuunnittelija, sisustussuunnittelija ja toimittaja. Ennen yrittäjäksi ryhtymistä Riina toimi usean vuoden ajan keittiösuunnittelun ja myynnin parissa. Yrittäjänä hän on päässyt tekemään monenlaisia sisustussuunnitteluprojekteja sekä asuntojen myyntistailauksia. Riina tekee myös itse taiteellisia tehosteseiniä maalaamalla, ja välillä hänet voikin löytää tapetointipuuhista joko suunnittelemastaan kohteesta tai kollegan työmaalta.

”Minua inspiroi luonto ja sen monipuolinen värimaailma, josta ammennan ideoita myös töihini. Intohimoni on ”mennyt aika” ja siihen kuuluva arkkitehtuuri, sisustaminen, taide ja tapa elää. Luonteeltani olen sosiaalinen ja rakastan kohtaamisia erilaisten ihmisten kanssa. Minulla on monipuolinen osaaminen sisustusalalta aina suunnittelusta toteutukseen. Uppoudun myös mielelläni tarinan maailmaan ja toimittajan työssäni pääsen toteuttamaan intohimoani kirjoittajana.”

YHTEYSTIEDOT

AJK-Jatkokoulutus
Kuortaneenkatu 5
00520 Helsinki

OTA YHTEYTTÄ