OPETTAJA

Kaupallisen alan suunnittelija, kouluttaja ja tekijä
Tiina Saine

Tiina opettaa AJK:ssa tuotteiden esillepanoja, myymäläsuunnittelua, palvelumuotoilua, messuja ja
projektin hallintaa. Tiina on pitkän linjan kaupallisen suunnittelun ja visuaalisen markkinoinnin moniosaaja. Työuralle mahtuu sekä työskentelyä kansainvälisissä ketjuissa että yrittäjänä erilaisten projektien ympärillä myymäläsuunnittelusta messuihin ja tapahtumiin. Perspektiiviä työhön löytyy useammasta roolista visualistin, suunnittelijan sekä esimiehen työnkuvan kautta. Matkan varrella on osaamista haettu lisää mm palvelumuotoilun, tuotekehityksen ja opettajan koulutuksen kautta.

”Innostun ja inspiroidun ihmisten kanssa työskentelystä, uusista haasteista, välillä mahdottomaltakin tuntuvista projekteista tiukkoine aikatauluineen sekä aina uuden oppimisesta. Tällä alalla ei voi, eikä saa olla koskaan valmis. Kokonaisvaltaiset projekti vetovastuuneineen ovat erityisesti lähellä sydäntäni. Opiskelijoille pyrin luomaan positiivisesti realistisen kuvan visualistin ja suunnittelijan roolista, joka perustuu paljon numeroihin ja faktoihin höystettynä hyvällä luovalla ratkaisutavalla. Mahdottomia
projekteja ei olekaan.”

YHTEYSTIEDOT

AJK-Jatkokoulutus
Kuortaneenkatu 5
00520 Helsinki

OTA YHTEYTTÄ