OTA

JULKISTEN TILOJEN

SUUNNITTELU HALTUUN

Koulutusohjelma työelämän tarpeisiin

Laajenna suunnittelu­osaamistasi

Julkisten tilojen suunnittelukurssilla opit suunnittelemaan kahviloita, ravintoloita, toimistoja ja työtiloja. Lisäosaamisen myötä voit tehdä suunnitelmia laajemmalle asiakaskunnalle. Koulutuksen painopiste on tilasuunnittelussa sekä materiaali- ja kalustevalinnoissa. Kurssilla perehdytään myös toimintojen vaatimiin erityisratkaisuihin, ergonomiaan sekä valaistuksen ja akustiikan suunnitteluun julkisissa tiloissa.

Koulutus on tarkoitettu esimerkiksi sisustussuunnittelijoille ja kaikille sisustusalalla työskenteleville, jotka ovat kiinnostuneita julkisten tilojen suunnittelusta.

Julkisten tilojen suunnittelijan koulutusohjelma

JOUSTAVAA OPISKELUA TYÖN OHELLA

Voit opiskella työn ohella ja asuinpaikkakunnasta riippumatta. Koulutukseen  sisältyy kahdeksan lähiopetuspäivää sekä itsenäistä opiskelua etätehtävien parissa. Lähiopetuspäivät järjestetään 6.-7.10.2020, 3.-4.11.2020, 8.12.2020, 12.-13.1.2021 ja 11.2.2021. Voit valita, osallistutko lähiopetuspäiville paikan päälä vai etäyhteyden kautta. Osa opintopäivistä järjestetään täysin etäyhteyden kautta. AJK-Jatkokoulutuksella on käytössä Zoom-työkalu, jonka avulla koulutus on mahdollista suorittaa myös täysin etänä. Opiskelusi tukena on käytössä koko koulutuksen ajan myös verkko-oppimisalusta (Moodle).

ASIANTUNTEVAT KOULUTTAJAT JA MONIPUOLISET YHTEISTYÖVERKOSTOT

Koulutuksen pääkouluttajana toimii Sisustusarkkitehti Lars Räihä. Lisäksi kouluttajina toimii useita eri alojen asiantuntijoita.

KOULUTUKSEN SISÄLTÖ

6.-7.10.2020
RAVINTOLA- JA KAHVILASUUNNITTELU (1,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään julkisen tilan ja yksityisen tilan eroihin ja niiden tuomiin haasteisiin. Eroja tarkastellaan monipuolisesti tilankäytön, mitoituksen, materiaalien kestävyyden ja tuotevalintojen osalta. Tietoa sovelletaan harjoitustehtävien avulla ja perehtymällä olemassa olevien tilojen ratkaisuihin.
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

ESTEETTÖMYYS JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA – DESIGN FOR ALL (0,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään esteettömyyteen aistivammaisten ja liikuntaesteisten näkökulmasta. Aihepiiriin tutustutaan teorian, käytännön ja omakohtaisen kokemuksen kautta. Kurssi suoritetaan yhteistyössä Avaava:n kanssa.
Kouluttajat: esteettömyysasiantuntijat Marjo Kivi ja Terhi Tamminen

3.-4.11.2020
TOIMISTO- JA TYÖTILOJEN SUUNNITTELU (2 pv)
Toimitila, monitilatoimisto, avotoimisto, koppikonttori, reissupaikka ja flow.  Kurssiosuudella perehdytään termien lisäksi toimisto- ja työtilojen mitoitukseen ja suunnittelun periaatteisiin. Lähiopetusta syvennetään harjoitustehtävien avulla ja tutustumalla olemassa oleviin tiloihin.
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

PALVELUMUOTOILU FYYSISISSÄ YMPÄRISTÖISSÄ (3 H)
Kouluttaja: palvelumuotoilija, johtava suunnittelija Virve Penttilä, Rune & Berg Design Oy

8.12.2020

TOIMISTO- JA TYÖTILOJEN SUUNNITTELU (1 pv)
Toimisto- ja työtilojen suunnittelun tehtävien esittelyt.
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

12.-13.2021
MYYMÄLÄSUUNNITTELU, POP-UP MYYMÄLÄT (1,5 PV)
Kouluttaja: kaupallisen alan suunnittelija ja kouluttaja Tiina Saine

VALAISTUS JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA (0,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään julkisen tilan valaistuksen erityishaasteisiin toimisto-, ravintola- ja kahvilasuunnittelun näkökulmasta. Kurssi suoritetaan yhteistyössä iGuzzinin kanssa.
Kouluttaja: valaistusasiantuntija, markkinointipäällikkö Markku Varsila

11.2.2021
AKUSTIIKKA JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA (0,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään   ääniympäristön vaikutukseen hyvinvoinnille ja työteholle sekä hyvän ääniympäristön suunnitteluun. Kurssi toteutetaan Ecophonin tiloissa ja samalla tutustuaan Ecophon-tuotejärjestelmiin ja esimerkkeihin. Lisäksi tarkastellaan sovelluksia ja toteutuksia muilta toimijoilta esimerkkikuvien ja tuote-esittelyjen avulla.
Kouluttajat: konseptikehittäjä Virpi Villa-Peltonen ja aluemyyntipäällikkö Johanna Mäki sekä sisustusarkkitehti Lars Räihä

SUUNNITTELIJAN NÄKÖKULMA ESTEETTÖMYYTEEN, AKUSTIIKKAAN JA VALAISTUKSEEN JULKISISSA TILOISSA (0,5 pv)
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

 

Julkisten tilojen sunnittelijan koulutus koostuu mm. seuraavista aihealueista

RAVINTOLASUUNNITTELU

KAHVILASUUNNITTELU

TOIMISTO- JA TYÖTILASUUNNITTELU

ESTEETTÖMYYS

VALAISTUKSEN
SUUNNITTELU

AKUSTIIKKA

ERGONOMIA

MATERIAALIT

KALUSTEET

LAIT JA SÄÄDÖKSET

 MYYMÄLÄSUUNNITTELU

 PALVELUMUOTOILU TILASUUNNITTELUSSA

HALUATKO TARKEMPAA TIETOA KOULUTUSOHJELMASTA?

SIJOITA OSAAMISEESI

1430 € + alv 24%
Koulutuksen osallistumismaksu sisältää opetuksen ja opetusmateriaalit

Koulutuksen voi maksaa yhdessä, kahdessa tai kolmessa erässä.

Täytä ilmoittautumislomake

Ilmoittaudun

Olen

Osallistun koulutukseen pääasiassa

Maksan koulutuksen

Ilmoittautumisehdot

Ilmoittautumis- ja peruutusehdot:

Ilmoittautuminen kurssille on sitova. Voit perua ilmoittautumisesi veloituksetta kaksi viikkoa (14vrk) ennen kurssin alkua. Tämän jälkeen tehdyistä peruutuksista veloitamme 50% kurssimaksusta. Mikäli peruutusta ei tehdä ollenkaan, veloitetaan kurssimaksu kokonaisuudessaan.