OTA

JULKISTEN TILOJEN

SUUNNITTELU HALTUUN

Koulutusohjelma työelämän tarpeisiin

Laajenna suunnittelu­osaamistasi

Julkisten tilojen suunnittelukurssilla opit suunnittelemaan kahviloita, ravintoloita, toimistoja ja työtiloja sekä myymälätiloja. Lisäosaamisen myötä voit tehdä suunnitelmia laajemmalle asiakaskunnalle. Koulutuksen painopiste on tilasuunnittelussa sekä materiaali- ja kalustevalinnoissa. Kurssilla perehdytään myös toimintojen vaatimiin erityisratkaisuihin, ergonomiaan sekä valaistuksen ja akustiikan suunnitteluun julkisissa tiloissa.

Koulutus on tarkoitettu esimerkiksi sisustussuunnittelijoille ja kaikille sisustusalalla työskenteleville, jotka ovat kiinnostuneita julkisten tilojen suunnittelusta.

Julkisten tilojen suunnittelijan koulutusohjelma

JOUSTAVAA OPISKELUA TYÖN OHELLA

Voit opiskella työn ohella ja asuinpaikkakunnasta riippumatta. Koulutukseen  sisältyy kahdeksan lähiopetuspäivää sekä itsenäistä opiskelua etätehtävien parissa. Lähiopetuspäivät järjestetään 5.-6.10.2021, 2.-3.11.2021, 1.-2.12.2021, 11.-12.1.2022 ja 8.2.2022. Jos epidemiatilanne on vielä syksyllä 2021 paha, on AJK-Jatkokoulutuksella valmiudet siirtää opetus etäyhteyden kautta pidettäväksi. Opiskelusi tukena on käytössä koko koulutuksen ajan myös verkko-oppimisalusta (Moodle).

ASIANTUNTEVAT KOULUTTAJAT JA MONIPUOLISET YHTEISTYÖVERKOSTOT

Koulutuksen pääkouluttajana toimii Sisustusarkkitehti Lars Räihä. Lisäksi kouluttajina toimii useita eri alojen asiantuntijoita.

KOULUTUKSEN SISÄLTÖ

RAVINTOLA- JA KAHVILASUUNNITTELU (1,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään julkisen tilan ja yksityisen tilan eroihin ja niiden tuomiin haasteisiin. Eroja tarkastellaan monipuolisesti tilankäytön, mitoituksen, materiaalien kestävyyden ja tuotevalintojen osalta. Tietoa sovelletaan harjoitustehtävien avulla ja perehtymällä olemassa olevien tilojen ratkaisuihin.
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

ESTEETTÖMYYS JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA – DESIGN FOR ALL (0,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään esteettömyyteen aistivammaisten ja liikuntaesteisten näkökulmasta. Aihepiiriin tutustutaan teorian, käytännön ja omakohtaisen kokemuksen kautta. Kurssi suoritetaan yhteistyössä Avaava:n kanssa.
Kouluttajat: esteettömyysasiantuntijat Marjo Kivi ja Terhi Tamminen

TOIMISTO- JA TYÖTILOJEN SUUNNITTELU (3 pv)
Toimitila, monitilatoimisto, avotoimisto, koppikonttori, reissupaikka ja flow.  Kurssiosuudella perehdytään termien lisäksi toimisto- ja työtilojen mitoitukseen ja suunnittelun periaatteisiin. Lähiopetusta syvennetään harjoitustehtävien avulla ja tutustumalla olemassa oleviin tiloihin.
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

PALVELUMUOTOILU FYYSISISSÄ YMPÄRISTÖISSÄ (3 H)
Kouluttaja: palvelumuotoilija, johtava suunnittelija Virve Penttilä, Rune & Berg Design Oy

MYYMÄLÄSUUNNITTELU, POP-UP MYYMÄLÄT (1,5 PV)
Kouluttaja: kaupallisen alan suunnittelija ja kouluttaja Tiina Saine

VALAISTUS JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA (1 pv)
Kurssiosuudella perehdytään julkisen tilan valaistuksen erityishaasteisiin toimisto-, ravintola- ja kahvilasuunnittelun näkökulmasta. Kurssi suoritetaan yhteistyössä iGuzzinin kanssa.
Kouluttaja: valaistusasiantuntija, markkinointipäällikkö Markku Varsila

AKUSTIIKKA JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUSSA (0,5 pv)
Kurssiosuudella perehdytään   ääniympäristön vaikutukseen hyvinvoinnille ja työteholle sekä hyvän ääniympäristön suunnitteluun. Kurssi toteutetaan Ecophonin tiloissa ja samalla tutustuaan Ecophon-tuotejärjestelmiin ja esimerkkeihin. Lisäksi tarkastellaan sovelluksia ja toteutuksia muilta toimijoilta esimerkkikuvien ja tuote-esittelyjen avulla.
Kouluttajat: konseptikehittäjä Virpi Villa-Peltonen ja aluemyyntipäällikkö Johanna Mäki sekä sisustusarkkitehti Lars Räihä

SUUNNITTELIJAN NÄKÖKULMA ESTEETTÖMYYTEEN, AKUSTIIKKAAN JA VALAISTUKSEEN JULKISISSA TILOISSA (1 pv)
Kouluttaja: sisustusarkkitehti Lars Räihä

 

Julkisten tilojen sunnittelijan koulutus koostuu mm. seuraavista aihealueista

RAVINTOLASUUNNITTELU

KAHVILASUUNNITTELU

TOIMISTO- JA TYÖTILASUUNNITTELU

ESTEETTÖMYYS

VALAISTUKSEN
SUUNNITTELU

AKUSTIIKKA

ERGONOMIA

MATERIAALIT

KALUSTEET

LAIT JA SÄÄDÖKSET

 MYYMÄLÄSUUNNITTELU

 PALVELUMUOTOILU TILASUUNNITTELUSSA

HALUATKO TARKEMPAA TIETOA KOULUTUSOHJELMASTA?

SIJOITA OSAAMISEESI

1 590 € + alv 24%
Koulutuksen osallistumismaksu sisältää opetuksen ja opetusmateriaalit

Koulutuksen voi maksaa yhdessä, kahdessa tai kolmessa erässä.

Ilmoittautuminen koulutukseen on sitova.

ILMOITTAUDU JULKISTEN TILOJEN SUUNNITTELUN KURSSILLE

Opiskelun maksaja

Maksan opiskelun

YHTEYSTIEDOT

AJK-Jatkokoulutus
Kuortaneenkatu 5
00520 Helsinki

OTA YHTEYTTÄ