Visualistin koulutus

AIKA

 • Koulutus: 28.9.2023 – 19.9.2024
 • Tutkinto: 28.9.2023 – 27.10.2024

LAAJUUS

 • Koulutus: 20 opetuspäivää
 • Tutkinto: 22 opetuspäivää

TOTEUTUS

 • etä + lähiopetus

HAKUAIKA

 • 19.9.2023 asti

Koulutusvaihtoehdot

Visualistin koulutus, 11 kk

Visualistin koulutuksen aikana hankit laaja-alaisen ammatillisen osaamisen visuaalisen markkinoinnin suunnitteluun ja toteuttamiseen. Visualistin koulutukseen osallistuminen ei edellytä aiempaa kokemusta, mutta sopii hyvin myös sinulle, jolla on jo tietotaitoa alasta.

Liiketoiminnan ammattitutkinto, visualisti, 13 kk

Jos haluat suorittaa tutkinnon, niin tarjoamme liiketoiminnan ammattitutkinnon, myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisalan, joka suoritetaan oppisopimuksella yhteistyössä Mercuria Pro:n kanssa. Visualistin tutkintokoulutus sopii sinulle, joka työskentelet esim. myyjänä, visualistina, myyjä-visualistina, markkinointitehtävissä, messujen ja tapahtumien parissa tai yrittäjänä.

Visualistin koulutusinfo 8.6.

Tervetuloa tutustumaan visualistin koulutuksiin etäinfotilaisuudeen 8.6. klo 9-10!

Koulutuksen sisältö

Visuaalisen markkinoinnin perusteet

 • Sommittelun perusperiaatteet
 • Estetiikan lainalaisuudet
 • Värioppi ja väripaletin luova suunnittelu
 • Valaistusoppi
 • Pohja- ja julkisivupiirtäminen
 • SketchUp 3D-suunnittelu
 • Trendit

Visuaalisen markkinoinnin suunnittelu ja toteutus

 • Myymälämielikuva ja myymälätila
 • Myymäläsuunnittelu
 • Näyteikkunan suunnittelu ja toteutus
 • Esillepanon suunnittelu ja toteutus
 • Messut
 • Tapahtumat
 • Työturvallisuus
 • Verkkokaupan visuaalinen markkinointi

Liiketoiminta ja markkinointiviestintä

 • Liiketoiminta (tutkintokoulutus)
 • Asiakaspalvelu ja myynti (tutkintokoulutus)
 • Kuvallinen ja visuaalinen brändiviestintä
 • Tuotekuvastailaus
 • Sosiaalisen median suunnittelu ja toteuttaminen
 • Visuaalisen markkinoinnin mittaaminen

Visuaalisen markkinoinnin ammattilaiseksi

Visualistin koulutus tarjoaa sinulle laaja-alaista ammatillista osaamista visuaalisen markkinoinnin työtehtäviin. Koulutuksen aikana opit suunnittelemaan ja toteuttamaan esillepanoja, tuotestailauksia, näyteikkunoita sekä huolehtimaan myymälän tai muun tilan visuaalisesta ilmeestä. Suunnitelmapiirroksia opit piirtämään sekä käsin mittakaavassa että tietokoneella SketchUp-ohjelmaa hyödyntäen. Tutkintokoulutuksessa saat lisäksi valmiuksia yrityksen liiketoiminnan ymmärtämiseen sekä markkinointiviestintään erityisesti sosiaalisessa mediassa.

Joustavaa opiskelua työn ohella

Koulutusohjelma toteutetaan monimuoto-opiskeluna, joka koostuu opetuspäivistä ja etätehtävistä. Opetuspäiviä toteutetaan sekä etäpäivinä, lähipäivinä että hybridiopetuksena. Useimpiin opetuspäiviin voit osallistua etäyhteydellä.

Opiskelijakokemuksia

“Visualistin koulutus oli monipuolinen ja inspiroiva. AJK:lla on erinomaiset luennoitsijat ja koulutuksessa sai kattavan käsityksen visualistin ammatista ja sen monipuolisuudesta. Opin paljon uutta, jota mielelläni syvennän tulevaisuudessa.

– Piia Harjula, Print&Media

“Olen saanut koulutuksesta itsevarmuutta ja luottamusta omaan osaamiseeni. Opin valtavasti uusia asioita ja sain hyviä käytännöllisiä vinkkejä ja työkaluja.”

– Hanne Välimäki

“Opiskelu oli mielenkiintoista, antoisaa ja välillä myös haastavaa. Koulutuksen sisältö oli monipuolinen ja koen oppineeni paljon uutta.”

– Heidi Uutela

Hinta ja hakeminen

Koulutusohjelmiin haetaan sähköisellä hakulomakkeella. Hakuaika 28.9.2023 alkaviin koulutuksiin päättyy 19.9.2022.

Visualistin koulutus

Visualistin koulutuksen hinta on 2840 € (sis. alv. 24 %). Hintaan sisältyy opiskelupaikan varausmaksu 200 €.

Voit maksaa koulutuksen kertamaksuna, kahdessa erässä, neljässä erässä tai kuukausimaksuina. Koulutuksen varausmaksu 200 € maksetaan opiskelupaikan varauksen yhteydessä. Ensimmäinen maksuerä erääntyy ennen koulutuksen alkua.

Visualistin tutkinto

Tutkintokoulutuksen hinta oppisopimuksella on 250 € (sis. alv. 24 %).

Huom! Hakulomakkeen täyttämisen lisäksi tutkintokoulutuksessa sinulle tulee solmia oppisopimus. Ole yhteydessä Mercuria Pro:hon:

Koulutusasiantuntija Saija Pitkänen, saija.pitkanen(at)mercuria.fi, 050 346 6202

Tutkinto suoritetaan oppisopimuksella

Tutkintoon valmistava koulutus antaa sinulle valmiudet suorittaa alan ammattitutkinto (Liiketoiminnan ammattitutkinto, myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala). Tutkinto suoritetaan yhteistyössä Mercuria Pron kanssa ja sen laajuus on 150 osaamispistettä.

Liiketoiminnan ammattitutkinto koostuu kolmesta tutkinnon osasta:
1) Liiketoiminnan tehtävissä toimiminen (30 osp)
2) Myynnin ja asiakaspalvelun suunnittelu ja toteuttaminen tai
Markkinointiviestinnän toimeksianto (60 osp)
3) Tilan ja esillepanon visuaalinen suunnittelu ja toteutus (60 osp)

Tutkinto suoritetaan oppisopimuksella. Jos tarvitset työssäsi lisäosaamista visuaaliseen markkinointiin, selvitä, olisiko sinulla mahdollisuus opiskella ja suorittaa tutkinto oppisopimuksella. Voit olla töissä erilaisissa kaupan alan työtehtävissä, esimerkiksi myymälässä myyjänä. Voit toimia myös yrittäjänä, jolloin sinulle voidaan tehdä yrittäjän oppisopimus. Oppisopimus edellyttää, että sinulla on työpaikka, jossa työskentelet vähintään 25 tuntia viikossa tai olet päätoiminen yrittäjä.

Näin haet oppisopimuskoulutukseen:
1. Ehdota työnantajallesi oppisopimusta (minimityötunnit: 25 h / vko). Oppisopimus on työnantajalle maksuton.

2. Ole yhteydessä Mercuria Pro:hon: Koulutusasiantuntija Saija Pitkänen, saija.pitkanen(at)mercuria.fi / 050 346 6202

3. Lähetä hakemus AJK-Jatkokoulutukseen nettisivujemme hakulomakkeen kautta

Opiskelijatarina

“Hurjaa, miten paljon itsevarmuutta ja luottamusta omaan osaamiseeni sain tutkinnon suorittamisesta”

– Mervi Kinnunen

Kouluttajina alan asiantuntijat

Saija Pitkänen

Visuaalisen markkinoinnin kouluttaja

Saijalla on pitkä kokemus visuaalisen markkinoinnin alalta. Hän on työskennellyt mm. aluevisualistina kansainvälisillä muotiketjuilla 10 vuotta, jonka aikana hän toteutti visuaalista markkinointia myymälässä ja näyteikkunoissa, järjesti koulutuksia, laati ohjeistuksia ja kampanjoita sekä avasi uusia myymälöitä Suomessa ja ulkomailla.

Tiina Saine

Kaupallisen alan suunnittelija, kouluttaja ja tekijä

Tiina on pitkän linjan kaupallisen suunnittelun ja visuaalisen markkinoinnin moniosaaja. Työuralle mahtuu sekä työskentelyä kansainvälisissä ketjuissa että yrittäjänä erilaisten projektien ympärillä myymäläsuunnittelusta messuihin ja tapahtumiin. Perspektiiviä työhön löytyy useammasta roolista visualistin, suunnittelijan sekä esimiehen työnkuvan kautta.

Laura Johansson

Sosiaalisen median ja viestinnän kouluttaja ja konsultti

Laura on pidetty sosiaalisen median ja viestinnän kouluttaja ja konsultti, joka ymmärtää asiakkaan näkökulmat ja tarpeet. Laura opettaa käytännönläheisesti, mutta silti fokus vahvasti strategiassa ja tulevaisuudessa. Laura on koulutukseltaan KTM sekä markkinointiviestinnän tradenomi ja markkinoinnin yo-merkonomi. Laura on ollut toistakymmentä vuotta yrittäjänä viestintäyritys Lvngroom Oy:ssa.

Koulutuksessa mukana myös muita asiantuntevia kouluttajia.

Ajankohtaista

Vieritä ylös